ZABIEG ESPERAL
Zabieg wszycia disulfiramu jest wykonywany przez chirurga w znieczuleniu miejscowym. Miejscem wszycia tabletek jest z wyboru pośladek. Ilość implantowanych tabletek z disulfiramem jest uzależniona od masy ciała pacjenta, przyjmuje się dawkowanie 1 tabletka/10 kg masy ciała. Działanie disulfiramu utrzymuje się przez około 8 miesięcy. Po tym czasie, zabieg może zostać powtórzony.
Implantacja leku może odbyć się wyłącznie za zgodą pacjenta. Wskazaniem do zastosowania “wszywki” z disulfiramem jest leczenie wspomagające uzależnienia od alkoholu. Terapia za pomocą disulfiramu ma charakter awersyjny, ponieważ wzbudza u pacjenta lęk przed negatywnymi i bardzo nieprzyjemnymi skutkami wypicia alkoholu. Nie jest to metoda leczenia polecana dla wszystkich uzależnionych. Zaleca się ją wybranym pacjentom, którzy współpracują z lekarzem lub terapeutą oraz są silnie zmotywowani do utrzymania abstynencji. W takich przypadkach wszycie disulfiramu i obawa przed skutkami reakcji disulfiramowej może wzmocnić ich wolę. Leczenie choroby alkoholowej jest trudne, dlatego zaleca się stosowanie jednocześnie kilku metod terapii ”“ np. psychoterapii, terapii grupowej, behawioralnej, awersyjnej. Dlatego też najlepsze efekty przynosi skojarzenie leczenia za pomocą disulfiramu z inną metodą leczenia, która nie tylko pomoże w zachowaniu abstynencji, ale i przywróci pacjentowi zdolność do świadomego kierowania własnym życiem.
Skutki uboczne:
Wiele jest kontrowersyjnych zdań na temat działania esperalu. Co prawda, jest to lek, którego działanie może dla wielu pozostawiać wiele do życzenia. Disulfiram, który reaguje w sposób dość ostry z alkoholem etylowym, dość często może przyczynić się do znacznego pogorszenia się stanu zdrowia, która aktualnie zażywa pigułki lub ma wszywkę z esperalem. Jeśli mówimy o zbyt natężonych efektach ubocznych stosowania esperalu, warto wspomnieć, że sam esperal w żaden sposób nie wpływa na nasz organizm. Jest to substancja, która reaguje jedynie z alkoholem etylowym. Lekarze i farmaceuci kilkakrotnie ostrzegają każdą osobę, która decyduje się na ten typ terapii, żeby pod żadnym pozorem nie pić alkoholu. Wiele osób łamie tę zasadę z różnych powodów. Jedni robią to z czystej ciekawości, inni nie mogą się powstrzymać od spożycia choćby kieliszka. Ulotka na opakowaniu tabletek również ostrzega nas przez często tragicznymi efektami ubocznymi. Dlatego też z całą pewnością można stwierdzić, że osoby, które wbrew zasadom decydują się na spożycie alkoholu w trakcie terapii esperalem, sami są sobie winni.