BADANIE ECHO SERCA
To nieinwazyjna metoda badania serca wykorzystująca zjawisko echa ultradźwięków (USG). Badanie pozwala ocenić struktury anatomiczne serca, kurczliwość mięśnia sercowego, budowę i pracę zastawek wewnątrzsercowych, a także przepływ krwi w obrębie przedsionków, komór serca oraz dużych naczyń krwionośnych (aorta, tętnica i żyły płucne).
Badanie jest bezpiecznie i niebolesne. Niewielki ból może wystąpić jedynie na skutek dociskania głowicy aparatu do klatki piersiowej. Badanie można wykonywać również kobietom w ciąży. Problem może sprawiać otyłość i choroby płuc, które zmniejszają przejrzystość obrazu.
Wskazania
- wady wrodzone i nabyte serca
- niewydolności serca
- kardiomiopatie
- nadciśnienie tętnicze (dla oceny jego powikłań)
- nadciśnienia płucnego
- choroba wieńcowa
Badanie to jest podstawowym badaniem w diagnozowaniu i monitorowaniu przebiegu wielu chorób serca, w tym, chorób dotyczących aorty, choroby wieńcowej, w chorobach zapalnych serca. Echo ułatwia dodatkowo wykrycie przebytego zawału serca, obecność skrzepliny w sercu, nowotworu serca oraz płynu w worku osierdziowym.
Jest jednym z podstawowych badań służących do diagnozowania takich objawów jak: szmery sercowe, duszność, bóle w klatce piersiowej, omdlenia. Badanie echo jest również pomocne w trakcie leczenia choroby nowotworowej w celu szybkiego wykrycia sercowych powikłań chemio- i radioterapii oraz przed kwalifikacja leczenia nowotworowego.